Malo, malo, pa im procuri nosić. Kod dece predškolskog uzrasta to se dešava od šest do osam puta godišnje. Toliko često mališani dobiju neku od respiratornih infekcija. Iako su najčešće u jesen i zimu, javljaju se tokom cele godine i uglavnom prolaze za nekoliko dana bez komplikacija.
Više je uzroka koji dovode do zapaljenja sluznice nosa, curenja sekreta ili zapušenosti nosa. Najčešće je reč o rinitisu infektivne prirode, i to virusnog porekla, gde su uzročnici rinovirusi, adeno i parainfluenca virusi, dok se od bakterija u nosu kod dece najviše izoluju pneumokok, hemofilus influence i moraksela.
PROLEĆE DONOSI RINITIS
Češće se javlja kod dece čiji roditelji imaju neki vid alergije.
– Kod sezonske alergije na polen drveće, travu i korov, pored bistrog sekreta iz nosa, postoje i napadi kijanja, grebanje u grlu, suzenje očiju, obično i suvi kašalj. U slučaju da se navedeni simptomi javljaju tokom cele godine, moguća je alergija na grinje, dlaku psa ili mačke, gljivice i ostale alergene iz okoline – u 90 odsto slučajeva alergijskog rinitisa sekret iz nosa je bistar, dok je kod ostalih reč o vazomotornom rinitisu.
Njegovi simptomi su slični alergijskom, ali tada ne postoji ni alergija ni infekcija. Kod ove vrste rinitisa sluznica nosa otiče zbog prolaznih promena u tonusu i propustljivosti krvnih sudova nosa. Uzroci mogu da budu različiti, od suvog ili hladnog vazduha preko različitih emocija kao što su tuga, ljutnja ili uznemirenost.
OMETA DISANJE NA NOS
Sekret u nosu ometa normalan život deteta, a najteže je bebama, koje pretežno dišu baš na nos.
– Zato su bebe kada imaju sekret u nosu veoma uznemirene. Teže ih je i hraniti jer u toku hranjenja ne mogu da dišu na nos. Najčešća komplikacija stalnog sekreta u nosu kod beba i predškolske dece jeste pojava upale uha jer je kod dece Eustahijeva tuba kratka, pa sekret brzo prelazi iz nosa na uši.
Kada je reč o lečenju, pedijatri pre svega preporučuju ispiranje nosa fiziološkim rastvorom nekoliko puta dnevno. Tako se odstranjuje sekret, a samim tim i njegovi uzročnici. Kod male dece koja ne znaju da izbace sekret na nos neophodna je primena aspiratora koji odstranjuju sekret. Treba voditi računa da u nosiću uvek bude fiziološki rastvor kako se ne bi oštetila osetljiva sluznica nosa.
– Kod dece starije od dve godine mogu da se koriste dekongestivi koji smanjuju količinu sekreta. Koriste se najduže pet dana dok se u slučaju alergijskog rinitisa upotrebljavaju antihistaminici.
Kada u nosu ima mnogo sekreta, korisni su lekovi iz grupe mukolitika i ekspetoranasa, a ukoliko sekret u nosu postoji duže od pet do sedam dana, kao i u slučaju pojave povišene temperature ili drugih simptoma, daju se antibiotici, ali samo po preporuci pedijatra.